x

Özel Sezin Okulu
Kurumsal

"Öğrenci; her ne yaşta olursa olsun, ona geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle davranılmalıdır." 

1963 yılında kurulan Özel Sezin Okulunun eğitim felsefesi, kurucumuz Sabahat Sezin'in şu sözlerine dayanıyor: "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." Bu felsefe doğrultusunda hedefimiz, öğrencilerimizi en iyi şekilde tanıyıp yönlendirerek gelebilecekleri en üst seviyeye taşımaktır.

Her öğrencinin sesinin duyulduğu okulumuzda, kendi geleceğini tasarlayacak donanıma sahip, duyarlı, etkin, hayattan ve öğrenmekten zevk alan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Özgün eğitim programımız ile öğrencilerimizin psikolojilerini zedelemeden başarıyı yakalamalarına özen gösteriyoruz.

58 yıllık geçmişimizden güç alarak, "fütürist" bir bakış açısıyla öğrencilerimizle birlikte dönüşüyor ve gelişiyoruz. Geleneklerine bağlı ancak geleceğin de farkında olan öğrencilerimize, hayat boyu yararlanacakları becerileri kazandırmayı hedefliyoruz.Sabahat Sezin, 1965 yılında okulun bahçesinde yer alacak Atatürk büstü için bir yarışma düzenledi. Sanatçı Prof. Dr. Hüseyin Gezer yarışmanın kazananı oldu. 

Bugün öğrencilerimiz, Gezer’in eserinin önünde Ata’yı anmaya devam ediyorlar.

 

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'lik bir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'likbir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

 

Okulun Kuruluşu

Sabahat Sezin kızı Pelin Sezin'e kolej sınavlarına hazırlık için özel ders aldırmaya başladı. Komşular ve aile dostlarının çocukları da bu derslere katılınca Erenköy'deki "Sabahat Hanım'ın Kursu" kulaktan kulağa yayıldı.

1962

Sabahat Sezin işi resmiyete dökmeye karar vererek Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Hem dershane hem de anaokulu açmak için izin aldı. Böylece Özel Sezin Okulunun temeli atıldı. Kadın girişimcilerin sayısının az olduğu yıllarda bu önemli ve cesur bir adımdı.

Ali Sezin Özel Sezin İlkokulunun önünde

1963

Özel Sezin İlkokulu açıldı. Çocuk odaklı eğitim anlayışını benimseyen okulda bale ve solfej dersleri de veriliyordu.

Sabahat ve Gülin Sezin öğrencilerle okul bahçesinde, 1966

1965

İlkokul, aralarında Sabahat Sezin’in oğlu Ali Sezin’in de bulunduğu ilk mezunlarını verdi.

1970

İkinci Kuşak

Sabahat Sezin’in vefatının ardından kızları Gülin ve Pelin Sezin, çocukluklarından beri parçası oldukları okulun yönetimini üstlendiler.

1976

Dünyada eğitim yöntemleri ve öğrenme süreçleriyle ilgili birçok yenilik hayata geçiriliyordu. Gülin Sezin, üniversite eğitimi aldığı Paris'te takip ettiği yenilikleri okulda uygulamaya koydu. Özel Sezin Okulu, bu yıllar boyunca akademik ve sosyal başarılarını sürdürerek köklü bir eğitim kurumu olma yolunda önemli adımlar attı.

Eski okul binası, 1980'ler

1980'ler

Çekmeköy Kampüsü

Yürürlüğe giren 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte okulu büyütmek, kadroyu genişletmek ve gerekli donanımları sağlamak gerekiyordu. Okul 15 Eylül 1998 günü Çekmeköy'deki yeni kampüsünde öğrencilere kapılarını açtı. Bu dönemde okul kurucularına Sezin ailesinin kuzeni Muattar Saydam ve eşi Candan Saydam katıldı.

Özel Sezin Okulu Çekmeköy Kampüsü, 1998

1998

Özel Sezin Lisesi eğitime başladı.

2001

Sezinde üçüncü kuşak okul yönetimine katıldı. Pelin Sezin'in oğlu Can Vuran 2004 yılında, Gülin Sezin'in oğlu Nedim Güzel 2010 yılında göreve başladı.

2004 ve 2010

Yenilikçi öğrenme alanlarının tasarım ve inşa süreci başladı.

2014

Açık Çatı, Arkitera İşveren Ödülü Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

2017

Can Vuran Yönetim Kurulu Başkanı oldu

2018

Logo ve formalar, 1970 yılının logosu ve sürdürülebilirlik ilkeleri temel alınarak yeniden tasarlandı.

2019

Ana sınıfı ve ilkokul alanları, Dünya Mimarlık Topluluğu tarafından “En İyi İç Mekân Mimari Tasarım” kategorisinde ödüllendirildi.

2021

Sabahat Sezin'den


Özlemle andığımız kurucumuz Sabahat Sezin, ilk mezunlarımızı verdiğimiz 1970 yılında duygularını okul yıllığımızda şöyle ifade etmiştir.

Sevgili yavrularım,
Şu anda hissettiklerim sizlerin bir başka çeşidi. Bana öğretmenliğin tadını, netice almanın zevkini sizler tattırdınız.

Küçücük yaşlarda elime birer parça şekil almamış hamur gibi gelen sizler bugün şahsiyeti, karakteri, istidatları gelişmiş birer insan oluverdiniz. Sorumluluğunuzu o kadar yüklendim, sizlere o kadar bir şeyler vermek istedim ki yüzünüze baktıkça parlayan gözlerinizde, gülen dudaklarınızda benden bir şeyler görebiliyorum.

Bu beraberlikten sonra beni bırakıp gidişiniz… Bakalım bu boşluğu kimler dolduracak?
Muhakkak ki cemiyette başarıya ulaşmış sizlerle arkanızdan gelecek olan küçük öğrenciler!
Onlara da götürebilecekleri bir şeyler verebilirsem ne mutlu bana! 
Sizleri bekleyen esenliklere güle güle gidin sevgili yavrularım!

Gülin Sezin
Kurucu Temsilcisi

Uzun yıllardır eğitime gönül veren bir kişi olarak mutlu bireylerin daima başarılı olduğunu gördüm. Öğrencilerimizi çok yönlü bireyler olarak yetiştirmek, sosyal ve duygusal olarak gelişmelerini sağlamak, onları bireysel olarak gelebilecekleri en üst seviyeye taşımak en önemli hedefimizdir.

Öğrencilerimizin saygı, merhamet, alçakgönüllülük, dürüstlük, adalet ve özgürlük gibi değerleri içselleştirmiş, mutlu ve bir o kadar da güçlü kişiler olmaları önem taşıyor. Her zaman yaşamla iç içe olan eğitim anlayışımız ile, günümüzün ve geleceğin yetkinliklerine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve geleneklerimizden güç alarak, değişimle birlikte yenileniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

 Sezinlilerin yetişkin bir birey olduklarında gerek özel hayatta gerekse iş hayatında gösterdikleri başarıların yakından takipçisiyiz. Bu süreçteki payımızın onlar tarafından fark edilip bizlerle paylaşılması, bir eğitimci olarak en büyük mutluluğumuz.

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri Bölümünden aldı. 2004 yılında çalışmaya başladığı Özel Sezin Okulunda Bilgi İşlem Bölümünün oluşumunda ekip lideri olarak görev aldı. 2010 yılından bu yana kurumsal gelişim ve stratejik planlama alanlarında çalışmakta, 2018'den bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünün ilk kısmını Ekrem Zeki Ün'ün öğrencisi olarak tamamladı. 1975 yılında Fransız hükümetinin sosyal bilimler dalında yalnızca üç Türk öğrenciye verdiği bursu kazanarak Sorbonne Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Eğitim Psikolojisi Bölümünü bitirdi. 1979’dan bu yana Özel Sezin Okulunda Eğitimden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekoratif Resim Bölümünü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümünü bitirdi. 1976-1979 yılları arasında Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi ve Paris École Normale de Musiquete yüksek piyano öğretmenleriyle çalışmalar yaptı. 1997’den bu yana Özel Sezin Okulunda İşletmeden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Saint-Joseph Fransız Lisesinden ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1968 yılında AIESEC Türkiye Başkanlığını yaptı. 1970-1988 yılları arasında Mensucat Santral A.Ş.'de İhracat Müdürü olarak çalıştı. 1988-2015 yılları arasında kendi kurduğu Cast Uluslararası Tekstil ve Endüstri Ltd. Şirketini yönetti. 2015’ten bu yana Octet Türkiye Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdi. Manchester Teknik Üniversitesi Tekstil Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Londra’da Imperial College İşletme Bölümünden aldı. 1977-2007 yılları arasında kendi kurduğu uluslararası bir mümessillik şirketini yönetti. 2007 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Özel Sezin Okulunun ilk mezunlarındandır. Saint Joseph Fransız Lisesini ve Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Halen Berlin'de kurduğu bilişim teknolojileri şirketi "Bilgi Interface"de Yönetici olarak çalışmaktadır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Sezin Okulunda tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Özel Sezin Ortaokulu ve Lisesinin ilk mezunlarındandır. 2010 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Kontrol Teknolojileri  ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında çalışmaya başladığı eğitim sektöründe 15 yıldır yöneticilik yapmaktadır. Farklı dönemlerde İngiltere, Polonya ve İspanya’da müfredat geliştirme ve Avrupa Birliği okul yöneticiliği programlarında çalışmalar yürütmüştür. 2012 yılından itibaren Türkiye Özel Okullar Derneği komisyonlarında gelişim projelerine destek vermektedir. 2009 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1981 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda günümüzde Mali ve İdari İşler Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Eğitim Felsefemiz

Sezinin eğitim felsefesi, "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." düşüncesini temel alır. Her öğrencinin tutku, hedef ve yeteneklerini gözeterek varabileceği en ileri noktaya ulaşmasını amaçlarız.

Sezin; öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve tüm katılımcılarıyla “yaşayan bir okul”dur. Köklü değerlerimize sadık kalarak, akademik kazanımlarını beceriye dönüştürebilen ve toplumsal farkındalığa sahip öğrenciler yetiştiririz.

Gelenek ve Gelecek

İstanbul’un en köklü özel okullarından biri olan Sezin, hem geleneklerine bağlı hem de “fütürist” bir okuldur. Geçmişimizden güç alarak eğitim anlayışımızı 21. yüzyıl koşullarına göre geliştiririz. Bunu yaparken ana dilimize ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak önceliğimizdir.

Güven Temelli Aile Ortamı

Mutluluk ve başarıya giden yolun sevgiden geçtiğini düşünürüz. Bu nedenle öğrencilerimizin okulunu ve öğretmenlerini sevmeleri bizim için çok önemlidir.

Sezinde her çocuk yakından tanınır ve sevildiğini hissettiği bir aile ortamında yetişir. Bu yaklaşımın güven duygusunu sağlamlaştırdığına, güvenin olduğu her ortamda gelişimin gerçekleşeceğine inanırız.

Tek Kampüs

Sezin, Çekmeköy’de 20.000 m²’ye yayılmış tek bir kampüste eğitim vermektedir. Olanaklarımızı kampüs sayımızı arttırmak için değil, oluşturduğumuz nitelikli ve özgün eğitim ortamını geliştirmek amacıyla kullanmaktayız.

Birlik Ruhu

Sezinde ana sınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler aynı çatı altında eğitim görür. Farklı sınıf ve yaş grubundan öğrenciler birlikte projeler gerçekleştirebilir, etkinlikler düzenleyebilir ve aktivitelere katılabilirler. Böylece sınıflar arası dayanışma artar ve birlik ruhu güçlenir.

Geniş Oyun ve Spor Alanları

14.000 m²’lik bahçemizde her okulun kendine özel spor ve oyun alanı vardır. Öğrencilerimiz dış mekânda uygulamalı dersler yaparken doğayla etkileşim içinde bulunurlar.

Botanik Zenginlik

Kampüsümüzde 87 çeşide ait toplam 667 adet bitki bulunmaktadır. Öğrencilerimiz okulda geçirdikleri zaman boyunca pek çok farklı bitki türüyle tanışma imkânı yakalarlar. Okulumuzda sebze ve meyve yetiştirdiğimiz bir bostanımız da mevcuttur.

Küresel Bakış Açısı

Öğrencilerimize küresel bakış açısı kazandırmak için yurt dışındaki okul ve şirketlerle birlikte çeşitli konferanslar, saha çalışmaları ve projeler organize eder, değişim programları aracılığıyla farklı ülkelerde eğitim görme seçeneği sunarız.

Yenilikçi Öğrenme Alanları

Okulumuzun yenilikçi öğrenme alanları, eğitim ve okul kavramlarının geleceğine dair bir ön izleme sunar. 1700 m²’lik Açık Çatı’da üç bölümden oluşan bir Makerlab, beceri atölyeleri, kütüphane ve sınıf dışı eğitim için esnek kullanımlı etkinlik, performans ve çalışma alanları bulunuyor.

Açık Çatı öğrencilerimiz için özgürlüğü, sınırların ötesini, hayal gücünü ve yeni düzeni temsil ediyor. Burası her Sezinlinin istediği konuda araştırma yaptığı, yeni şeyler denediği, etkileşim içinde öğrendiği ve öğrendiklerini başkalarına aktardığı bir mekân.

Ana sınıfı ve ilkokul alanlarımız ise, öğrencilerimizin okul hayatına dair ilk fikirlerinin pozitif olmasına katkıda bulunacak şekilde yeniden tasarlandı. Tüm seviyelerdeki sınıflarımız, çevrim içi öğrenmeye olanak sağlayan teknolojik altyapı ile donatıldı ve “akıllı sınıflar” haline geldi. Dış mekânlarımız da tüm Sezinlilerin birlikte öğrenebileceği, üretebileceği, vakit geçirebileceği alanlar olarak yenilenmeye devam ediyor.
Özel Sezin Okulu
Kurumsal
Kurumsal
01
Hakkımızda

"Öğrenci; her ne yaşta olursa olsun, ona geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle davranılmalıdır." 

1963 yılında kurulan Özel Sezin Okulunun eğitim felsefesi, kurucumuz Sabahat Sezin'in şu sözlerine dayanıyor: "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." Bu felsefe doğrultusunda hedefimiz, öğrencilerimizi en iyi şekilde tanıyıp yönlendirerek gelebilecekleri en üst seviyeye taşımaktır.

Her öğrencinin sesinin duyulduğu okulumuzda, kendi geleceğini tasarlayacak donanıma sahip, duyarlı, etkin, hayattan ve öğrenmekten zevk alan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Özgün eğitim programımız ile öğrencilerimizin psikolojilerini zedelemeden başarıyı yakalamalarına özen gösteriyoruz.

58 yıllık geçmişimizden güç alarak, "fütürist" bir bakış açısıyla öğrencilerimizle birlikte dönüşüyor ve gelişiyoruz. Geleneklerine bağlı ancak geleceğin de farkında olan öğrencilerimize, hayat boyu yararlanacakları becerileri kazandırmayı hedefliyoruz.Sabahat Sezin, 1965 yılında okulun bahçesinde yer alacak Atatürk büstü için bir yarışma düzenledi. Sanatçı Prof. Dr. Hüseyin Gezer yarışmanın kazananı oldu. 

Bugün öğrencilerimiz, Gezer’in eserinin önünde Ata’yı anmaya devam ediyorlar.

02
Tarihçe

 

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'lik bir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'likbir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

 

Okulun Kuruluşu

Sabahat Sezin kızı Pelin Sezin'e kolej sınavlarına hazırlık için özel ders aldırmaya başladı. Komşular ve aile dostlarının çocukları da bu derslere katılınca Erenköy'deki "Sabahat Hanım'ın Kursu" kulaktan kulağa yayıldı.

1962

Sabahat Sezin işi resmiyete dökmeye karar vererek Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Hem dershane hem de anaokulu açmak için izin aldı. Böylece Özel Sezin Okulunun temeli atıldı. Kadın girişimcilerin sayısının az olduğu yıllarda bu önemli ve cesur bir adımdı.

Ali Sezin Özel Sezin İlkokulunun önünde

1963

Özel Sezin İlkokulu açıldı. Çocuk odaklı eğitim anlayışını benimseyen okulda bale ve solfej dersleri de veriliyordu.

Sabahat ve Gülin Sezin öğrencilerle okul bahçesinde, 1966

1965

İlkokul, aralarında Sabahat Sezin’in oğlu Ali Sezin’in de bulunduğu ilk mezunlarını verdi.

1970

İkinci Kuşak

Sabahat Sezin’in vefatının ardından kızları Gülin ve Pelin Sezin, çocukluklarından beri parçası oldukları okulun yönetimini üstlendiler.

1976

Dünyada eğitim yöntemleri ve öğrenme süreçleriyle ilgili birçok yenilik hayata geçiriliyordu. Gülin Sezin, üniversite eğitimi aldığı Paris'te takip ettiği yenilikleri okulda uygulamaya koydu. Özel Sezin Okulu, bu yıllar boyunca akademik ve sosyal başarılarını sürdürerek köklü bir eğitim kurumu olma yolunda önemli adımlar attı.

Eski okul binası, 1980'ler

1980'ler

Çekmeköy Kampüsü

Yürürlüğe giren 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte okulu büyütmek, kadroyu genişletmek ve gerekli donanımları sağlamak gerekiyordu. Okul 15 Eylül 1998 günü Çekmeköy'deki yeni kampüsünde öğrencilere kapılarını açtı. Bu dönemde okul kurucularına Sezin ailesinin kuzeni Muattar Saydam ve eşi Candan Saydam katıldı.

Özel Sezin Okulu Çekmeköy Kampüsü, 1998

1998

Özel Sezin Lisesi eğitime başladı.

2001

Sezinde üçüncü kuşak okul yönetimine katıldı. Pelin Sezin'in oğlu Can Vuran 2004 yılında, Gülin Sezin'in oğlu Nedim Güzel 2010 yılında göreve başladı.

2004 ve 2010

Yenilikçi öğrenme alanlarının tasarım ve inşa süreci başladı.

2014

Açık Çatı, Arkitera İşveren Ödülü Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

2017

Can Vuran Yönetim Kurulu Başkanı oldu

2018

Logo ve formalar, 1970 yılının logosu ve sürdürülebilirlik ilkeleri temel alınarak yeniden tasarlandı.

2019

Ana sınıfı ve ilkokul alanları, Dünya Mimarlık Topluluğu tarafından “En İyi İç Mekân Mimari Tasarım” kategorisinde ödüllendirildi.

2021
03
Kurucu

Sabahat Sezin'den


Özlemle andığımız kurucumuz Sabahat Sezin, ilk mezunlarımızı verdiğimiz 1970 yılında duygularını okul yıllığımızda şöyle ifade etmiştir.

Sevgili yavrularım,
Şu anda hissettiklerim sizlerin bir başka çeşidi. Bana öğretmenliğin tadını, netice almanın zevkini sizler tattırdınız.

Küçücük yaşlarda elime birer parça şekil almamış hamur gibi gelen sizler bugün şahsiyeti, karakteri, istidatları gelişmiş birer insan oluverdiniz. Sorumluluğunuzu o kadar yüklendim, sizlere o kadar bir şeyler vermek istedim ki yüzünüze baktıkça parlayan gözlerinizde, gülen dudaklarınızda benden bir şeyler görebiliyorum.

Bu beraberlikten sonra beni bırakıp gidişiniz… Bakalım bu boşluğu kimler dolduracak?
Muhakkak ki cemiyette başarıya ulaşmış sizlerle arkanızdan gelecek olan küçük öğrenciler!
Onlara da götürebilecekleri bir şeyler verebilirsem ne mutlu bana! 
Sizleri bekleyen esenliklere güle güle gidin sevgili yavrularım!

Gülin Sezin
Kurucu Temsilcisi

Uzun yıllardır eğitime gönül veren bir kişi olarak mutlu bireylerin daima başarılı olduğunu gördüm. Öğrencilerimizi çok yönlü bireyler olarak yetiştirmek, sosyal ve duygusal olarak gelişmelerini sağlamak, onları bireysel olarak gelebilecekleri en üst seviyeye taşımak en önemli hedefimizdir.

Öğrencilerimizin saygı, merhamet, alçakgönüllülük, dürüstlük, adalet ve özgürlük gibi değerleri içselleştirmiş, mutlu ve bir o kadar da güçlü kişiler olmaları önem taşıyor. Her zaman yaşamla iç içe olan eğitim anlayışımız ile, günümüzün ve geleceğin yetkinliklerine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve geleneklerimizden güç alarak, değişimle birlikte yenileniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

 Sezinlilerin yetişkin bir birey olduklarında gerek özel hayatta gerekse iş hayatında gösterdikleri başarıların yakından takipçisiyiz. Bu süreçteki payımızın onlar tarafından fark edilip bizlerle paylaşılması, bir eğitimci olarak en büyük mutluluğumuz.

04
Yönetim Kurulu

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri Bölümünden aldı. 2004 yılında çalışmaya başladığı Özel Sezin Okulunda Bilgi İşlem Bölümünün oluşumunda ekip lideri olarak görev aldı. 2010 yılından bu yana kurumsal gelişim ve stratejik planlama alanlarında çalışmakta, 2018'den bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünün ilk kısmını Ekrem Zeki Ün'ün öğrencisi olarak tamamladı. 1975 yılında Fransız hükümetinin sosyal bilimler dalında yalnızca üç Türk öğrenciye verdiği bursu kazanarak Sorbonne Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Eğitim Psikolojisi Bölümünü bitirdi. 1979’dan bu yana Özel Sezin Okulunda Eğitimden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekoratif Resim Bölümünü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümünü bitirdi. 1976-1979 yılları arasında Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi ve Paris École Normale de Musiquete yüksek piyano öğretmenleriyle çalışmalar yaptı. 1997’den bu yana Özel Sezin Okulunda İşletmeden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Saint-Joseph Fransız Lisesinden ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1968 yılında AIESEC Türkiye Başkanlığını yaptı. 1970-1988 yılları arasında Mensucat Santral A.Ş.'de İhracat Müdürü olarak çalıştı. 1988-2015 yılları arasında kendi kurduğu Cast Uluslararası Tekstil ve Endüstri Ltd. Şirketini yönetti. 2015’ten bu yana Octet Türkiye Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdi. Manchester Teknik Üniversitesi Tekstil Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Londra’da Imperial College İşletme Bölümünden aldı. 1977-2007 yılları arasında kendi kurduğu uluslararası bir mümessillik şirketini yönetti. 2007 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Özel Sezin Okulunun ilk mezunlarındandır. Saint Joseph Fransız Lisesini ve Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Halen Berlin'de kurduğu bilişim teknolojileri şirketi "Bilgi Interface"de Yönetici olarak çalışmaktadır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Sezin Okulunda tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Özel Sezin Ortaokulu ve Lisesinin ilk mezunlarındandır. 2010 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Kontrol Teknolojileri  ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında çalışmaya başladığı eğitim sektöründe 15 yıldır yöneticilik yapmaktadır. Farklı dönemlerde İngiltere, Polonya ve İspanya’da müfredat geliştirme ve Avrupa Birliği okul yöneticiliği programlarında çalışmalar yürütmüştür. 2012 yılından itibaren Türkiye Özel Okullar Derneği komisyonlarında gelişim projelerine destek vermektedir. 2009 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1981 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda günümüzde Mali ve İdari İşler Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

05
Neden Sezin?
Eğitim Felsefemiz

Sezinin eğitim felsefesi, "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." düşüncesini temel alır. Her öğrencinin tutku, hedef ve yeteneklerini gözeterek varabileceği en ileri noktaya ulaşmasını amaçlarız.

Sezin; öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve tüm katılımcılarıyla “yaşayan bir okul”dur. Köklü değerlerimize sadık kalarak, akademik kazanımlarını beceriye dönüştürebilen ve toplumsal farkındalığa sahip öğrenciler yetiştiririz.

Gelenek ve Gelecek

İstanbul’un en köklü özel okullarından biri olan Sezin, hem geleneklerine bağlı hem de “fütürist” bir okuldur. Geçmişimizden güç alarak eğitim anlayışımızı 21. yüzyıl koşullarına göre geliştiririz. Bunu yaparken ana dilimize ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak önceliğimizdir.

Güven Temelli Aile Ortamı

Mutluluk ve başarıya giden yolun sevgiden geçtiğini düşünürüz. Bu nedenle öğrencilerimizin okulunu ve öğretmenlerini sevmeleri bizim için çok önemlidir.

Sezinde her çocuk yakından tanınır ve sevildiğini hissettiği bir aile ortamında yetişir. Bu yaklaşımın güven duygusunu sağlamlaştırdığına, güvenin olduğu her ortamda gelişimin gerçekleşeceğine inanırız.

Tek Kampüs

Sezin, Çekmeköy’de 20.000 m²’ye yayılmış tek bir kampüste eğitim vermektedir. Olanaklarımızı kampüs sayımızı arttırmak için değil, oluşturduğumuz nitelikli ve özgün eğitim ortamını geliştirmek amacıyla kullanmaktayız.

Birlik Ruhu

Sezinde ana sınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler aynı çatı altında eğitim görür. Farklı sınıf ve yaş grubundan öğrenciler birlikte projeler gerçekleştirebilir, etkinlikler düzenleyebilir ve aktivitelere katılabilirler. Böylece sınıflar arası dayanışma artar ve birlik ruhu güçlenir.

Geniş Oyun ve Spor Alanları

14.000 m²’lik bahçemizde her okulun kendine özel spor ve oyun alanı vardır. Öğrencilerimiz dış mekânda uygulamalı dersler yaparken doğayla etkileşim içinde bulunurlar.

Botanik Zenginlik

Kampüsümüzde 87 çeşide ait toplam 667 adet bitki bulunmaktadır. Öğrencilerimiz okulda geçirdikleri zaman boyunca pek çok farklı bitki türüyle tanışma imkânı yakalarlar. Okulumuzda sebze ve meyve yetiştirdiğimiz bir bostanımız da mevcuttur.

Küresel Bakış Açısı

Öğrencilerimize küresel bakış açısı kazandırmak için yurt dışındaki okul ve şirketlerle birlikte çeşitli konferanslar, saha çalışmaları ve projeler organize eder, değişim programları aracılığıyla farklı ülkelerde eğitim görme seçeneği sunarız.

Yenilikçi Öğrenme Alanları

Okulumuzun yenilikçi öğrenme alanları, eğitim ve okul kavramlarının geleceğine dair bir ön izleme sunar. 1700 m²’lik Açık Çatı’da üç bölümden oluşan bir Makerlab, beceri atölyeleri, kütüphane ve sınıf dışı eğitim için esnek kullanımlı etkinlik, performans ve çalışma alanları bulunuyor.

Açık Çatı öğrencilerimiz için özgürlüğü, sınırların ötesini, hayal gücünü ve yeni düzeni temsil ediyor. Burası her Sezinlinin istediği konuda araştırma yaptığı, yeni şeyler denediği, etkileşim içinde öğrendiği ve öğrendiklerini başkalarına aktardığı bir mekân.

Ana sınıfı ve ilkokul alanlarımız ise, öğrencilerimizin okul hayatına dair ilk fikirlerinin pozitif olmasına katkıda bulunacak şekilde yeniden tasarlandı. Tüm seviyelerdeki sınıflarımız, çevrim içi öğrenmeye olanak sağlayan teknolojik altyapı ile donatıldı ve “akıllı sınıflar” haline geldi. Dış mekânlarımız da tüm Sezinlilerin birlikte öğrenebileceği, üretebileceği, vakit geçirebileceği alanlar olarak yenilenmeye devam ediyor.
Top