x
TR | EN

Özel Sezin Okulu
Kurumsal

"Öğrenci; her ne yaşta olursa olsun, ona geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle davranılmalıdır." 

Sabahat Sezin, 1964 yılında okulun bahçesinde yer alacak Atatürk büstü için bir yarışma düzenledi ve sanatçı Prof. Dr. Hüseyin Gezer, yarışmanın kazananı oldu. Bugün öğrencilerimiz, 1998 yılında Erenköy’den Çekmeköy’e taşınan büstün önünde Ata’yı anmaya devam ediyor.


Biz, geleceğin yeşerdiği toprakların okullar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle okulların, bireyleri yetenekleri doğrultusunda destekleyen, onların çeşitlilik içinde büyüdükleri ve duygusal yetkinliklerini geliştirdikleri bir ekosisteme dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak o zaman bireylerin, topraktan filizlenen bir tohum gibi sevgi ve cesaretle potansiyellerini keşfedebileceklerine inanıyoruz.

Sezin Okulu olarak yaşam yolculuklarında öğrencilerimizi velilerimizi, öğretmenlerimizi ve topluluğumuzda bulunan herkesi ihtiyaç duydukları kaynaklarla ve bağlantılarla destekleyerek, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri amacıyla onlara ilham vermek ve alan açmak için varız.


 

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'lik bir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'likbir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

 

Okulun Kuruluşu

Sabahat Sezin kızı Pelin Sezin'e kolej sınavlarına hazırlık için özel ders aldırmaya başladı. Komşular ve aile dostlarının çocukları da bu derslere katılınca Erenköy'deki "Sabahat Hanım'ın Kursu" kulaktan kulağa yayıldı.

1962

Sabahat Sezin işi resmiyete dökmeye karar vererek Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Hem dershane hem de anaokulu açmak için izin aldı. Böylece Özel Sezin Okulunun temeli atıldı. Kadın girişimcilerin sayısının az olduğu yıllarda bu önemli ve cesur bir adımdı.

Ali Sezin Özel Sezin İlkokulunun önünde

1963

Özel Sezin İlkokulu açıldı. Çocuk odaklı eğitim anlayışını benimseyen okulda bale ve solfej dersleri de veriliyordu.

Sabahat ve Gülin Sezin öğrencilerle okul bahçesinde, 1966

1965

İlkokul, aralarında Sabahat Sezin’in oğlu Ali Sezin’in de bulunduğu ilk mezunlarını verdi.

1970

İkinci Kuşak

Sabahat Sezin’in vefatının ardından kızları Gülin ve Pelin Sezin, çocukluklarından beri parçası oldukları okulun yönetimini üstlendiler.

1976

Dünyada eğitim yöntemleri ve öğrenme süreçleriyle ilgili birçok yenilik hayata geçiriliyordu. Gülin Sezin, üniversite eğitimi aldığı Paris'te takip ettiği yenilikleri okulda uygulamaya koydu. Özel Sezin Okulu, bu yıllar boyunca akademik ve sosyal başarılarını sürdürerek köklü bir eğitim kurumu olma yolunda önemli adımlar attı.

Eski okul binası, 1980'ler

1980'ler

Çekmeköy Kampüsü

Yürürlüğe giren 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte okulu büyütmek, kadroyu genişletmek ve gerekli donanımları sağlamak gerekiyordu. Okul 15 Eylül 1998 günü Çekmeköy'deki yeni kampüsünde öğrencilere kapılarını açtı. Bu dönemde okul kurucularına Sezin ailesinin kuzeni Muattar Saydam ve eşi Candan Saydam katıldı.

Özel Sezin Okulu Çekmeköy Kampüsü, 1998

1998

Özel Sezin Lisesi eğitime başladı.

2001

Sezinde üçüncü kuşak okul yönetimine katıldı. Pelin Sezin'in oğlu Can Vuran 2004 yılında, Gülin Sezin'in oğlu Nedim Güzel 2010 yılında göreve başladı.

2004 ve 2010

50. Kuruluş Yılı

Velilerimiz Coşkun Aral ile Müge Aral tarafından hazırlanan 50. yıl belgeseli yayımlandı.


Velilerimiz Cem Akaş ile Esra Özdoğan tarafından hazırlanan, okulumuzun 50 yıllık öyküsünün anlatıldığı “İçinde Sevgi Saklı” kitabı yayımlandı.

2013

Yenilikçi öğrenme alanlarının tasarım ve inşa süreci başladı.

2014

Açık Çatı, Arkitera İşveren Ödülü Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

2017

Can Vuran Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

2018

Logo ve formalar, 1970 yılının logosu ve sürdürülebilirlik ilkeleri temel alınarak yeniden tasarlandı.

2019

Ana sınıfı ve ilkokul alanları, Dünya Mimarlık Topluluğu tarafından “En İyi İç Mekân Mimari Tasarım” kategorisinde ödüllendirildi.

2020

Özel Sezin Lisesi, International Baccalaureate (IB) Diploma Programı'na kabul edilerek IB Dünya Okulu oldu.

2021

Sabahat Sezin'den


Özlemle andığımız kurucumuz Sabahat Sezin, ilk mezunlarımızı verdiğimiz 1970 yılında duygularını okul yıllığımızda şöyle ifade etmiştir.

Sevgili yavrularım,
Şu anda hissettiklerim sizlerin bir başka çeşidi. Bana öğretmenliğin tadını, netice almanın zevkini sizler tattırdınız.

Küçücük yaşlarda elime birer parça şekil almamış hamur gibi gelen sizler bugün şahsiyeti, karakteri, istidatları gelişmiş birer insan oluverdiniz. Sorumluluğunuzu o kadar yüklendim, sizlere o kadar bir şeyler vermek istedim ki yüzünüze baktıkça parlayan gözlerinizde, gülen dudaklarınızda benden bir şeyler görebiliyorum.

Bu beraberlikten sonra beni bırakıp gidişiniz… Bakalım bu boşluğu kimler dolduracak?
Muhakkak ki cemiyette başarıya ulaşmış sizlerle arkanızdan gelecek olan küçük öğrenciler!
Onlara da götürebilecekleri bir şeyler verebilirsem ne mutlu bana! 
Sizleri bekleyen esenliklere güle güle gidin sevgili yavrularım!

Gülin Sezin
Kurucu Temsilcisi

Uzun yıllardır eğitime gönül veren bir kişi olarak mutlu bireylerin daima başarılı olduğunu gördüm. Öğrencilerimizi çok yönlü bireyler olarak yetiştirmek, sosyal ve duygusal olarak gelişmelerini sağlamak, onları bireysel olarak gelebilecekleri en üst seviyeye taşımak en önemli hedefimizdir.

Öğrencilerimizin saygı, merhamet, alçakgönüllülük, dürüstlük, adalet ve özgürlük gibi değerleri içselleştirmiş, mutlu ve bir o kadar da güçlü kişiler olmaları önem taşıyor. Her zaman yaşamla iç içe olan eğitim anlayışımız ile, günümüzün ve geleceğin yetkinliklerine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve geleneklerimizden güç alarak, değişimle birlikte yenileniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

 Sezinlilerin yetişkin bir birey olduklarında gerek özel hayatta gerekse iş hayatında gösterdikleri başarıların yakından takipçisiyiz. Bu süreçteki payımızın onlar tarafından fark edilip bizlerle paylaşılması, bir eğitimci olarak en büyük mutluluğumuz.

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri Bölümünden aldı. 2004 yılında çalışmaya başladığı Özel Sezin Okulunda Bilgi İşlem Bölümünün oluşumunda ekip lideri olarak görev aldı. 2010 yılından bu yana kurumsal gelişim ve stratejik planlama alanlarında çalışmakta, 2018'den bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünün ilk kısmını Ekrem Zeki Ün'ün öğrencisi olarak tamamladı. 1975 yılında Fransız hükümetinin sosyal bilimler dalında yalnızca üç Türk öğrenciye verdiği bursu kazanarak Sorbonne Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Eğitim Psikolojisi Bölümünü bitirdi. 1979’dan bu yana Özel Sezin Okulunda Eğitimden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekoratif Resim Bölümünü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümünü bitirdi. 1976-1979 yılları arasında Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi ve Paris École Normale de Musiquete yüksek piyano öğretmenleriyle çalışmalar yaptı. 1997’den bu yana Özel Sezin Okulunda İşletmeden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdi. Manchester Teknik Üniversitesi Tekstil Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Londra’da Imperial College İşletme Bölümünden aldı. 1977-2007 yılları arasında kendi kurduğu uluslararası bir mümessillik şirketini yönetti. 2007 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Özel Sezin Okulunun ilk mezunlarındandır. Saint Joseph Fransız Lisesini ve Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 1 Eylül 2019 yılından bu yana yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Halen Berlin'de kurduğu bilişim teknolojileri şirketi "Bilgi Interface"de Yönetici olarak çalışmaktadır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Sezin Okulunda tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Özel Sezin Ortaokulu ve Lisesinin ilk mezunlarındandır. 2010 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Kontrol Teknolojileri  ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında çalışmaya başladığı eğitim sektöründe 15 yıldır yöneticilik yapmaktadır. Farklı dönemlerde İngiltere, Polonya ve İspanya’da müfredat geliştirme ve Avrupa Birliği okul yöneticiliği programlarında çalışmalar yürütmüştür. 2012 yılından itibaren Türkiye Özel Okullar Derneği komisyonlarında gelişim projelerine destek vermektedir. 2009 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1981 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda günümüzde Mali ve İdari İşler Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Sezin, insanı merkeze alan bir felsefeye sahiptir

Öğrenciler ve çalışanların duygusal, sosyal, bilişsel yönden iyi olma hâlini önemser, kurduğu demokratik düzende insan haklarını önceleyen bir gelişim yolculuğuna ev sahipliği yapar.

Özünde sevgi vardır ve bu paydaşların iletişim şekline yansır

 

Sezin Topluluğu paydaşları arasında güvenli ve güçlü bağlar kurulur

 

Dünyadaş bir bakış açısını benimser

Bir Sezinli, dünya vatandaşı olarak gezegenimizin ve insanlığın iyiliğini önceliklendirir.

Yenilikçidir ve bilgiyi sentezleyerek kültürüne adapte eder

Paydaşlarımız her türlü gelişim fırsatına merakla yaklaşır, uygun bulduklarını hayatına katmak için adım atar ve dünyayı yakalama amacı güder.

Dayanışmanın önemsendiği bir ekosistem vardır

 

Vicdan ve etik kavramlarını benimser

Etik, gelecek nesillere bırakılan en kıymetli mirastır felsefesiyle değerleri yeniden sorgular ve anlamlandırır.  Bireyin iç muhakemesinde aldığı kararların toplumsal değerlerle uyumunu fark ettirecek eğitimi önceler.

Farklılıkları gözeten, farklılıklara saygı duyan ve onları zenginlik olarak kabul eden kapsayıcı bir tutum sergiler

 

Felsefesinde bireysel yetenekleri ve yaşam becerilerini keşfetmek, onları desteklemek yatar

Öğrencilerin ve toplulukta bulunan herkesin yaşam yolculuklarında bireysel yeteneklerini keşfetmeleri ve ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluşmaları için onları desteklemeyi önemser. Bu konuda tüm paydaşlar birbirlerine alan açmaktan sorumludur.

Adhokrasiyi benimser

Çember sistemiyle uyum yeteneği, esneklik ve yaratıcılığı teşvik eder. Paydaşlar amaçlar doğrultusunda göz hizasında iletişimi tercih eder.

Kendine özgü bir dili vardır

Yazılı ve sözlü iletişim dilinde “biz” der, birlik ruhunu dili aracılığı ile yansıtmaya özen gösterir, kurum adını daima “Özel Sezin Okulu” olarak kullanır.

Üretim ve bilinçli tüketim bakış açısına sahiptir
Eğitim Felsefemiz

Sezinin eğitim felsefesi, "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." düşüncesini temel alır. Her öğrencinin tutku, hedef ve yeteneklerini gözeterek varabileceği en ileri noktaya ulaşmasını amaçlarız.

Sezin; öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve tüm katılımcılarıyla “yaşayan bir okul”dur. Köklü değerlerimize sadık kalarak, akademik kazanımlarını beceriye dönüştürebilen ve toplumsal farkındalığa sahip öğrenciler yetiştiririz.

Gelenek ve Gelecek

İstanbul’un en köklü özel okullarından biri olan Sezin, hem geleneklerine bağlı hem de “fütürist” bir okuldur. Geçmişimizden güç alarak eğitim anlayışımızı 21. yüzyıl koşullarına göre geliştiririz. Bunu yaparken ana dilimize ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak önceliğimizdir.

Güven Temelli Aile Ortamı

Mutluluk ve başarıya giden yolun sevgiden geçtiğini düşünürüz. Bu nedenle öğrencilerimizin okulunu ve öğretmenlerini sevmeleri bizim için çok önemlidir.

Sezinde her çocuk yakından tanınır ve sevildiğini hissettiği bir aile ortamında yetişir. Bu yaklaşımın güven duygusunu sağlamlaştırdığına, güvenin olduğu her ortamda gelişimin gerçekleşeceğine inanırız.

Tek Kampüs

Sezin, Çekmeköy’de 20.000 m²’ye yayılmış tek bir kampüste eğitim verir. Olanaklarımızı kampüs sayımızı arttırmak için değil, oluşturduğumuz nitelikli ve özgün eğitim ortamını geliştirmek amacıyla kullanırız.

Birlik Ruhu ve Topluluk Bilinci

Sezinde ana sınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler aynı çatı altında eğitim görür. Farklı sınıf ve yaş grubundan öğrenciler birlikte projeler gerçekleştirebilir, etkinlikler düzenleyebilir ve aktivitelere katılabilirler. Böylece sınıflar arası dayanışma artar ve birlik ruhu güçlenir. 

Bu birlik gücü topluluğumuzda yer alan herkese yansır ve velilerimiz, mezunlarımız, çalışanlarımızın da ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluştuğu bir ekosistem yaratmayı önemseriz.

Geniş Oyun ve Spor Alanları

14.000 m²’lik bahçemizde her okulun kendine özel spor ve oyun alanı vardır. Öğrencilerimiz dış mekânda uygulamalı dersler yaparken doğayla etkileşim içinde bulunurlar.

Botanik Zenginlik

Kampüsümüzde 87 çeşide ait toplam 667 adet bitki bulunur. Öğrencilerimiz okulda geçirdikleri zaman boyunca pek çok farklı bitki türüyle tanışma imkânı yakalarlar. Okulumuzda sebze ve meyve yetiştirdiğimiz bir bostanımız da mevcuttur.

Küresel Bakış Açısı

IB Diploma Programı gibi dünya çapında geçerliliği olan programlara akredite olarak öğrencilerimizin küresel bakış açısı kazanmasına destek oluruz. Bununla birlikte yurt dışındaki okul ve şirketlerle birlikte çeşitli konferanslar, saha çalışmaları ve projeler organize eder, değişim programları aracılığıyla farklı ülkelerde eğitim görme seçeneği sunarız.

Yenilikçi Öğrenme Alanları

Okulumuzun yenilikçi öğrenme alanları, eğitim ve okul kavramlarının geleceğine dair bir ön izleme sunar. 1700 m²’lik Açık Çatı’da üç bölümden oluşan bir MakerLab, beceri atölyeleri, kütüphane ve sınıf dışı eğitim için esnek kullanımlı etkinlik, performans ve çalışma alanları bulunuyor.

Açık Çatı öğrencilerimiz için özgürlüğü, sınırların ötesini, hayal gücünü ve yeni düzeni temsil ediyor. Burası her Sezinlinin istediği konuda araştırma yaptığı, yeni şeyler denediği, etkileşim içinde öğrendiği ve öğrendiklerini başkalarına aktardığı bir mekân.

Ana sınıfı ve ilkokul alanlarımız, öğrencilerimizin okul hayatına dair ilk fikirlerinin pozitif olmasına katkıda bulunacak şekilde yeniden tasarlandı. 

Ana sınıfından liseye dek tüm seviyelerdeki sınıflarımız, çevrim içi öğrenmeye olanak sağlayan teknolojik altyapıyla donatıldı ve “akıllı sınıflar” hâline geldi. 

Pandemi sürecinde tüm Sezinlilerin birlikte sağlıkla öğrenmeye, üretmeye, vakit geçirmeye devam edebileceği dış alanlar oluşturuldu. Lise yemekhanemizin dışında öğrencilerimizin sosyal mesafeye uygun bir şekilde yemek yiyebilecekleri veranda ile bahçede birlikte vakit geçirebilecekleri oturma çemberi, bu dış mekân dönüşümünün ilk adımları.

Çember Sistemi

Okulumuzda ortak fikir ve hayal etrafında bir araya gelen kişilerin oluşturacağı çemberlerden oluşan bir sistem tasarladık. Çember, herkesin birbirini görebildiği, döngüsel ve eşitlikçi bir daireyi temsil ediyor. Bambaşka yetkinlikleri olan kişilerin hiyerarşik olmayan yapılarda buluştuları ve herkesin sesinin duyulduğu bir ortam yaratıyoruz. Ulaşmaya çalıştığımız bu dönüşümde, kişilere mesleki yetkinlikleri dışındaki alanlarda yer vermeyi amaçlıyoruz. Çünkü bütünsel dönüşümün yalnızca herkesin sesi ve katkısıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Rol ve sorumlulukların net bir şekilde tanımlandığı, iş yapma süreçlerinin ortaklık ve şeffaf bir şekilde ilerlediği, süreçlere dair geri bildirim mekanizmalarının etkin olarak işletildiği bu yönetim biçimi tüm topluluk üyelerine kendini eş değerli hissettiriyor ve verimli olma imkânı sağlıyor.

Özel Sezin Okulu
Kurumsal
Kurumsal


"Öğrenci; her ne yaşta olursa olsun, ona geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle davranılmalıdır." 

Sabahat Sezin, 1964 yılında okulun bahçesinde yer alacak Atatürk büstü için bir yarışma düzenledi ve sanatçı Prof. Dr. Hüseyin Gezer, yarışmanın kazananı oldu. Bugün öğrencilerimiz, 1998 yılında Erenköy’den Çekmeköy’e taşınan büstün önünde Ata’yı anmaya devam ediyor.

01
Varlık Nedenimiz

Biz, geleceğin yeşerdiği toprakların okullar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle okulların, bireyleri yetenekleri doğrultusunda destekleyen, onların çeşitlilik içinde büyüdükleri ve duygusal yetkinliklerini geliştirdikleri bir ekosisteme dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak o zaman bireylerin, topraktan filizlenen bir tohum gibi sevgi ve cesaretle potansiyellerini keşfedebileceklerine inanıyoruz.

Sezin Okulu olarak yaşam yolculuklarında öğrencilerimizi velilerimizi, öğretmenlerimizi ve topluluğumuzda bulunan herkesi ihtiyaç duydukları kaynaklarla ve bağlantılarla destekleyerek, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri amacıyla onlara ilham vermek ve alan açmak için varız.


02
Tarihçe

 

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'lik bir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

İstanbul'un en eski özel ilköğretim okullarından biri olan Özel Sezin Okulu, 1963 yılında Sabahat Sezin tarafından kuruldu. Erenköy'de küçük bir apartmanda açılan anaokulu ve ilkokul, bugün ilköğretim ve lise düzeylerini kapsayan köklü bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürüyor. Çekmeköy'de 20.000 m²'likbir kampüse yayılan okul, geleneklerini koruyarak eğitim programını geliştirmeye devam ediyor.

 

Okulun Kuruluşu

Sabahat Sezin kızı Pelin Sezin'e kolej sınavlarına hazırlık için özel ders aldırmaya başladı. Komşular ve aile dostlarının çocukları da bu derslere katılınca Erenköy'deki "Sabahat Hanım'ın Kursu" kulaktan kulağa yayıldı.

1962

Sabahat Sezin işi resmiyete dökmeye karar vererek Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Hem dershane hem de anaokulu açmak için izin aldı. Böylece Özel Sezin Okulunun temeli atıldı. Kadın girişimcilerin sayısının az olduğu yıllarda bu önemli ve cesur bir adımdı.

Ali Sezin Özel Sezin İlkokulunun önünde

1963

Özel Sezin İlkokulu açıldı. Çocuk odaklı eğitim anlayışını benimseyen okulda bale ve solfej dersleri de veriliyordu.

Sabahat ve Gülin Sezin öğrencilerle okul bahçesinde, 1966

1965

İlkokul, aralarında Sabahat Sezin’in oğlu Ali Sezin’in de bulunduğu ilk mezunlarını verdi.

1970

İkinci Kuşak

Sabahat Sezin’in vefatının ardından kızları Gülin ve Pelin Sezin, çocukluklarından beri parçası oldukları okulun yönetimini üstlendiler.

1976

Dünyada eğitim yöntemleri ve öğrenme süreçleriyle ilgili birçok yenilik hayata geçiriliyordu. Gülin Sezin, üniversite eğitimi aldığı Paris'te takip ettiği yenilikleri okulda uygulamaya koydu. Özel Sezin Okulu, bu yıllar boyunca akademik ve sosyal başarılarını sürdürerek köklü bir eğitim kurumu olma yolunda önemli adımlar attı.

Eski okul binası, 1980'ler

1980'ler

Çekmeköy Kampüsü

Yürürlüğe giren 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasıyla birlikte okulu büyütmek, kadroyu genişletmek ve gerekli donanımları sağlamak gerekiyordu. Okul 15 Eylül 1998 günü Çekmeköy'deki yeni kampüsünde öğrencilere kapılarını açtı. Bu dönemde okul kurucularına Sezin ailesinin kuzeni Muattar Saydam ve eşi Candan Saydam katıldı.

Özel Sezin Okulu Çekmeköy Kampüsü, 1998

1998

Özel Sezin Lisesi eğitime başladı.

2001

Sezinde üçüncü kuşak okul yönetimine katıldı. Pelin Sezin'in oğlu Can Vuran 2004 yılında, Gülin Sezin'in oğlu Nedim Güzel 2010 yılında göreve başladı.

2004 ve 2010

50. Kuruluş Yılı

Velilerimiz Coşkun Aral ile Müge Aral tarafından hazırlanan 50. yıl belgeseli yayımlandı.


Velilerimiz Cem Akaş ile Esra Özdoğan tarafından hazırlanan, okulumuzun 50 yıllık öyküsünün anlatıldığı “İçinde Sevgi Saklı” kitabı yayımlandı.

2013

Yenilikçi öğrenme alanlarının tasarım ve inşa süreci başladı.

2014

Açık Çatı, Arkitera İşveren Ödülü Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

2017

Can Vuran Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

2018

Logo ve formalar, 1970 yılının logosu ve sürdürülebilirlik ilkeleri temel alınarak yeniden tasarlandı.

2019

Ana sınıfı ve ilkokul alanları, Dünya Mimarlık Topluluğu tarafından “En İyi İç Mekân Mimari Tasarım” kategorisinde ödüllendirildi.

2020

Özel Sezin Lisesi, International Baccalaureate (IB) Diploma Programı'na kabul edilerek IB Dünya Okulu oldu.

2021
03
Kurucu

Sabahat Sezin'den


Özlemle andığımız kurucumuz Sabahat Sezin, ilk mezunlarımızı verdiğimiz 1970 yılında duygularını okul yıllığımızda şöyle ifade etmiştir.

Sevgili yavrularım,
Şu anda hissettiklerim sizlerin bir başka çeşidi. Bana öğretmenliğin tadını, netice almanın zevkini sizler tattırdınız.

Küçücük yaşlarda elime birer parça şekil almamış hamur gibi gelen sizler bugün şahsiyeti, karakteri, istidatları gelişmiş birer insan oluverdiniz. Sorumluluğunuzu o kadar yüklendim, sizlere o kadar bir şeyler vermek istedim ki yüzünüze baktıkça parlayan gözlerinizde, gülen dudaklarınızda benden bir şeyler görebiliyorum.

Bu beraberlikten sonra beni bırakıp gidişiniz… Bakalım bu boşluğu kimler dolduracak?
Muhakkak ki cemiyette başarıya ulaşmış sizlerle arkanızdan gelecek olan küçük öğrenciler!
Onlara da götürebilecekleri bir şeyler verebilirsem ne mutlu bana! 
Sizleri bekleyen esenliklere güle güle gidin sevgili yavrularım!

Gülin Sezin
Kurucu Temsilcisi

Uzun yıllardır eğitime gönül veren bir kişi olarak mutlu bireylerin daima başarılı olduğunu gördüm. Öğrencilerimizi çok yönlü bireyler olarak yetiştirmek, sosyal ve duygusal olarak gelişmelerini sağlamak, onları bireysel olarak gelebilecekleri en üst seviyeye taşımak en önemli hedefimizdir.

Öğrencilerimizin saygı, merhamet, alçakgönüllülük, dürüstlük, adalet ve özgürlük gibi değerleri içselleştirmiş, mutlu ve bir o kadar da güçlü kişiler olmaları önem taşıyor. Her zaman yaşamla iç içe olan eğitim anlayışımız ile, günümüzün ve geleceğin yetkinliklerine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve geleneklerimizden güç alarak, değişimle birlikte yenileniyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

 Sezinlilerin yetişkin bir birey olduklarında gerek özel hayatta gerekse iş hayatında gösterdikleri başarıların yakından takipçisiyiz. Bu süreçteki payımızın onlar tarafından fark edilip bizlerle paylaşılması, bir eğitimci olarak en büyük mutluluğumuz.

04
Yönetim Kurulu

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri Bölümünden aldı. 2004 yılında çalışmaya başladığı Özel Sezin Okulunda Bilgi İşlem Bölümünün oluşumunda ekip lideri olarak görev aldı. 2010 yılından bu yana kurumsal gelişim ve stratejik planlama alanlarında çalışmakta, 2018'den bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünün ilk kısmını Ekrem Zeki Ün'ün öğrencisi olarak tamamladı. 1975 yılında Fransız hükümetinin sosyal bilimler dalında yalnızca üç Türk öğrenciye verdiği bursu kazanarak Sorbonne Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Eğitim Psikolojisi Bölümünü bitirdi. 1979’dan bu yana Özel Sezin Okulunda Eğitimden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekoratif Resim Bölümünü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümünü bitirdi. 1976-1979 yılları arasında Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi ve Paris École Normale de Musiquete yüksek piyano öğretmenleriyle çalışmalar yaptı. 1997’den bu yana Özel Sezin Okulunda İşletmeden Sorumlu Yönetici olarak çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdi. Manchester Teknik Üniversitesi Tekstil Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini Londra’da Imperial College İşletme Bölümünden aldı. 1977-2007 yılları arasında kendi kurduğu uluslararası bir mümessillik şirketini yönetti. 2007 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Özel Sezin Okulunun ilk mezunlarındandır. Saint Joseph Fransız Lisesini ve Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 1 Eylül 2019 yılından bu yana yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Halen Berlin'de kurduğu bilişim teknolojileri şirketi "Bilgi Interface"de Yönetici olarak çalışmaktadır.

İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Sezin Okulunda tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Özel Sezin Ortaokulu ve Lisesinin ilk mezunlarındandır. 2010 yılından bu yana Özel Sezin Okulunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmaktadır.

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Kontrol Teknolojileri  ve Bilgisayar Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında çalışmaya başladığı eğitim sektöründe 15 yıldır yöneticilik yapmaktadır. Farklı dönemlerde İngiltere, Polonya ve İspanya’da müfredat geliştirme ve Avrupa Birliği okul yöneticiliği programlarında çalışmalar yürütmüştür. 2012 yılından itibaren Türkiye Özel Okullar Derneği komisyonlarında gelişim projelerine destek vermektedir. 2009 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 1981 yılından bu yana görev aldığı Özel Sezin Okulunda günümüzde Mali ve İdari İşler Koordinatörü olarak çalışmaktadır.

05
Kültür Manifestosu
Sezin, insanı merkeze alan bir felsefeye sahiptir

Öğrenciler ve çalışanların duygusal, sosyal, bilişsel yönden iyi olma hâlini önemser, kurduğu demokratik düzende insan haklarını önceleyen bir gelişim yolculuğuna ev sahipliği yapar.

Özünde sevgi vardır ve bu paydaşların iletişim şekline yansır

 

Sezin Topluluğu paydaşları arasında güvenli ve güçlü bağlar kurulur

 

Dünyadaş bir bakış açısını benimser

Bir Sezinli, dünya vatandaşı olarak gezegenimizin ve insanlığın iyiliğini önceliklendirir.

Yenilikçidir ve bilgiyi sentezleyerek kültürüne adapte eder

Paydaşlarımız her türlü gelişim fırsatına merakla yaklaşır, uygun bulduklarını hayatına katmak için adım atar ve dünyayı yakalama amacı güder.

Dayanışmanın önemsendiği bir ekosistem vardır

 

Vicdan ve etik kavramlarını benimser

Etik, gelecek nesillere bırakılan en kıymetli mirastır felsefesiyle değerleri yeniden sorgular ve anlamlandırır.  Bireyin iç muhakemesinde aldığı kararların toplumsal değerlerle uyumunu fark ettirecek eğitimi önceler.

Farklılıkları gözeten, farklılıklara saygı duyan ve onları zenginlik olarak kabul eden kapsayıcı bir tutum sergiler

 

Felsefesinde bireysel yetenekleri ve yaşam becerilerini keşfetmek, onları desteklemek yatar

Öğrencilerin ve toplulukta bulunan herkesin yaşam yolculuklarında bireysel yeteneklerini keşfetmeleri ve ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluşmaları için onları desteklemeyi önemser. Bu konuda tüm paydaşlar birbirlerine alan açmaktan sorumludur.

Adhokrasiyi benimser

Çember sistemiyle uyum yeteneği, esneklik ve yaratıcılığı teşvik eder. Paydaşlar amaçlar doğrultusunda göz hizasında iletişimi tercih eder.

Kendine özgü bir dili vardır

Yazılı ve sözlü iletişim dilinde “biz” der, birlik ruhunu dili aracılığı ile yansıtmaya özen gösterir, kurum adını daima “Özel Sezin Okulu” olarak kullanır.

Üretim ve bilinçli tüketim bakış açısına sahiptir
06
Neden Sezin?
Eğitim Felsefemiz

Sezinin eğitim felsefesi, "Her çocuğun yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır." düşüncesini temel alır. Her öğrencinin tutku, hedef ve yeteneklerini gözeterek varabileceği en ileri noktaya ulaşmasını amaçlarız.

Sezin; öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve tüm katılımcılarıyla “yaşayan bir okul”dur. Köklü değerlerimize sadık kalarak, akademik kazanımlarını beceriye dönüştürebilen ve toplumsal farkındalığa sahip öğrenciler yetiştiririz.

Gelenek ve Gelecek

İstanbul’un en köklü özel okullarından biri olan Sezin, hem geleneklerine bağlı hem de “fütürist” bir okuldur. Geçmişimizden güç alarak eğitim anlayışımızı 21. yüzyıl koşullarına göre geliştiririz. Bunu yaparken ana dilimize ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak önceliğimizdir.

Güven Temelli Aile Ortamı

Mutluluk ve başarıya giden yolun sevgiden geçtiğini düşünürüz. Bu nedenle öğrencilerimizin okulunu ve öğretmenlerini sevmeleri bizim için çok önemlidir.

Sezinde her çocuk yakından tanınır ve sevildiğini hissettiği bir aile ortamında yetişir. Bu yaklaşımın güven duygusunu sağlamlaştırdığına, güvenin olduğu her ortamda gelişimin gerçekleşeceğine inanırız.

Tek Kampüs

Sezin, Çekmeköy’de 20.000 m²’ye yayılmış tek bir kampüste eğitim verir. Olanaklarımızı kampüs sayımızı arttırmak için değil, oluşturduğumuz nitelikli ve özgün eğitim ortamını geliştirmek amacıyla kullanırız.

Birlik Ruhu ve Topluluk Bilinci

Sezinde ana sınıfından 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler aynı çatı altında eğitim görür. Farklı sınıf ve yaş grubundan öğrenciler birlikte projeler gerçekleştirebilir, etkinlikler düzenleyebilir ve aktivitelere katılabilirler. Böylece sınıflar arası dayanışma artar ve birlik ruhu güçlenir. 

Bu birlik gücü topluluğumuzda yer alan herkese yansır ve velilerimiz, mezunlarımız, çalışanlarımızın da ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluştuğu bir ekosistem yaratmayı önemseriz.

Geniş Oyun ve Spor Alanları

14.000 m²’lik bahçemizde her okulun kendine özel spor ve oyun alanı vardır. Öğrencilerimiz dış mekânda uygulamalı dersler yaparken doğayla etkileşim içinde bulunurlar.

Botanik Zenginlik

Kampüsümüzde 87 çeşide ait toplam 667 adet bitki bulunur. Öğrencilerimiz okulda geçirdikleri zaman boyunca pek çok farklı bitki türüyle tanışma imkânı yakalarlar. Okulumuzda sebze ve meyve yetiştirdiğimiz bir bostanımız da mevcuttur.

Küresel Bakış Açısı

IB Diploma Programı gibi dünya çapında geçerliliği olan programlara akredite olarak öğrencilerimizin küresel bakış açısı kazanmasına destek oluruz. Bununla birlikte yurt dışındaki okul ve şirketlerle birlikte çeşitli konferanslar, saha çalışmaları ve projeler organize eder, değişim programları aracılığıyla farklı ülkelerde eğitim görme seçeneği sunarız.

Yenilikçi Öğrenme Alanları

Okulumuzun yenilikçi öğrenme alanları, eğitim ve okul kavramlarının geleceğine dair bir ön izleme sunar. 1700 m²’lik Açık Çatı’da üç bölümden oluşan bir MakerLab, beceri atölyeleri, kütüphane ve sınıf dışı eğitim için esnek kullanımlı etkinlik, performans ve çalışma alanları bulunuyor.

Açık Çatı öğrencilerimiz için özgürlüğü, sınırların ötesini, hayal gücünü ve yeni düzeni temsil ediyor. Burası her Sezinlinin istediği konuda araştırma yaptığı, yeni şeyler denediği, etkileşim içinde öğrendiği ve öğrendiklerini başkalarına aktardığı bir mekân.

Ana sınıfı ve ilkokul alanlarımız, öğrencilerimizin okul hayatına dair ilk fikirlerinin pozitif olmasına katkıda bulunacak şekilde yeniden tasarlandı. 

Ana sınıfından liseye dek tüm seviyelerdeki sınıflarımız, çevrim içi öğrenmeye olanak sağlayan teknolojik altyapıyla donatıldı ve “akıllı sınıflar” hâline geldi. 

Pandemi sürecinde tüm Sezinlilerin birlikte sağlıkla öğrenmeye, üretmeye, vakit geçirmeye devam edebileceği dış alanlar oluşturuldu. Lise yemekhanemizin dışında öğrencilerimizin sosyal mesafeye uygun bir şekilde yemek yiyebilecekleri veranda ile bahçede birlikte vakit geçirebilecekleri oturma çemberi, bu dış mekân dönüşümünün ilk adımları.

Çember Sistemi

Okulumuzda ortak fikir ve hayal etrafında bir araya gelen kişilerin oluşturacağı çemberlerden oluşan bir sistem tasarladık. Çember, herkesin birbirini görebildiği, döngüsel ve eşitlikçi bir daireyi temsil ediyor. Bambaşka yetkinlikleri olan kişilerin hiyerarşik olmayan yapılarda buluştuları ve herkesin sesinin duyulduğu bir ortam yaratıyoruz. Ulaşmaya çalıştığımız bu dönüşümde, kişilere mesleki yetkinlikleri dışındaki alanlarda yer vermeyi amaçlıyoruz. Çünkü bütünsel dönüşümün yalnızca herkesin sesi ve katkısıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Rol ve sorumlulukların net bir şekilde tanımlandığı, iş yapma süreçlerinin ortaklık ve şeffaf bir şekilde ilerlediği, süreçlere dair geri bildirim mekanizmalarının etkin olarak işletildiği bu yönetim biçimi tüm topluluk üyelerine kendini eş değerli hissettiriyor ve verimli olma imkânı sağlıyor.

07
Değerlerimiz

Top